اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ دي
حسيني‌نيا:
شناسايي مولفه‌هاي "حق به شهر" به كيفي‌سازي مباحث شهرسازي كمك مي‌كند

معاون معماري و شهرسازي شهردار اصفهان گفت: اگر مولفه‌هاي حق به شهر شناسايي شود به كيفي‌سازي مباحث شهري و شهرسازي با مشاركت مردم كمك مي‌كند.

 سيداحمد حسيني‌نيا در گفت‌وگو با خبرنگار ايمنا، اظهار كرد: براي نخستين‌بار است كه روساي كميسيون‌هاي عمران و شهرسازي شوراهاي اسلامي شهرهاي كشور همزمان با معاونين شهرسازي و معماري كلانشهرها در يك نشست مشترك دور هم آمدند و مسائل را با مشورت هم در حوزه كاربردي رصد مي‌كنند.

وي در خصوص اهم مسائل كلانشهرها، افزود: مواردي چون بازآفريني شهرها، صدور پروانه، بروكراسي‌هاي اداري و مكاتبات همچنين مباحثي چون مولفه‌هاي كيفي طراحي شهري و معماري مانند حقوق عمومي، حكمروايي شهري و عدالت فضايي كه جنبه‌هاي كيفي شهر را مي‌بيند، است.

معاون معماري و شهرسازي شهردار اصفهان تصريح كرد: اين نوع جلسات معاونين شهرسازي مي‌توانند  مشكلات شهري را در فضايي تخصصي با روساي كميسيون‌هاي عمران مطرح كنند تا با خرد جمعي و مشورت، مشكلات احصاء و راهكارهاي اجرايي آن عنوان شود.

حسيني‌نيا با اشاره به مفهوم "حق به شهر"، گفت: در معاونت شهرسازي برنامه جامع اصفهان را با رويكرد نوين دنبال مي‌كنيم و يكي از مولفه‌هاي "حق به شهر" كمك گرفتن از مردم در امور مربوط به خودشان است همچنين بحث مفهوم حق به شهر، با مولفه‌هايي چون مباحث جامعه شناختي در حوزه مدني ارتباط دارد.

وي با بيان اينكه اصفهان نخستين شهر در كلانشهرها است كه پايلوت برنامه جامع شهر در آن اجرايي مي‌شود، خاطرنشان كرد: اين طرح با رويكرد نوين مشاركت‌محوري و مسئله‌محوري در حال انجام است، به نحوي كه مسائل را به جاي اينكه به صورت وكالتي از بالا به پايين مطرح كنيم با همفكري و مشورت مردم دنبال مي‌كنيم.

معاون معماري و شهرسازي شهردار اصفهان با تاكيد بر اينكه گام نخست احصاء نظرات در اين طرح آسيب‌شناسي است، اضافه كرد: قرار بود نتيجه اين آسيب‌شناسي گام نخست در هفته اول آبان‌ماه توسط مشاور ارائه شود كه با تاخيري يكماهه در هفته اول آذرماه ارائه مي‌شود؛ از طرفي مفهوم "حق به شهر" با مفاهيمي چون عدالت و وضع‌دهي قدرت درتصميم‌گيري‌ها در ارتباط است.

حسيني‌نيا اظهار كرد: سال گذشته نشست‌هايي با موضوع طرح‌هاي توسعه شهري در معاونت شهرسازي شهرداري اصفهان برگزار شد و يك پروژه نيز با مفهوم "حق به شهر" در برنامه‌هاي معاونت شهرسازي در سال 98 در نظر داريم كه به دنبال انتخاب مشاور براي اين پروژه هستيم و استنباط ما اين است كه اگر مولفه‌هاي حق به شهر، شناسايي شود به كيفي‌سازي مباحث شهري و شهرسازي با مشاركت مردم، كمك مي‌كند.

تاریخ:
1398/08/29
تعداد بازدید:
108
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.