اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ دي
كاهش آلاينده‌سازي و روان‌سازي عبور و مرور دو هدف اصفهان تا افق 1405
.

دومين جلسه هم انديشي تدوين برنامه راهبردي اصفهان 1405 با رويكرد كاهش آلاينده‌سازي و روان‌سازي عبور و مرور با حضور كارشناسان بررسي و راهكارهايي براي اجرايي شدن آن ارايه شد.

به گزارش خبرنگار ايمنا، دومين جلسه هم‌انديشي طرح اصفهان 1405 پيش از ظهر امروز پنج شنبه چهاردهم آذرماه، در باغ زرشك اصفهان برگزار شد، بنا بر اين است در اين جلسات اهداف كلان و خرد چشم انداز آينده شهر تدوين و برنامه عملياتي به منظور اجراي طرح‌هاي شهري، تعيين شود.

در ابتداي اين جلسه سعيد فرداني، مدير برنامه و بودجه شهرداري اصفهان توضيحات كوتاهي در ارتباط با مباحث مطرح شده در اولين نشت هم انديشي ارايه كرد.

وي گفت: رويكرد كاهش آلاينده‌سازي و روان‌سازي عبور و مرور دو هدف اصلي براي شهر اصفهان تا افق سال 1405 است كه در اولين جلسه هم انديشي مطرح و استخراج شد.

استفاده از ظرفيت نخبگان براي كاهش مشكلات اصفهان

مدير برنامه و بودجه شهرداري اصفهان افزود: در اين راستا استفاده از ظرفيت‌هاي بيرون از شهرداري از جمله نخبگان و مردم به منظور غني‌سازي محتواي برنامه و فراهم آوردن امكان تجزيه و تحليل مسائل و عملكردها، همچنين توسعه حمل و نقل همگاني اهميت زيادي دارد.

همچنين آيت صفاري، استاد دانشگاه اصفهان نيز با بيان اينكه مشكلات كلانشهر اصفهان در يك سال گذشته به همت حوزه معاونت برنامه‌ريزي و با همكاري ساير حوزه‌ها شناسايي شده است، گفت: مسائل شهر اصفهان در پنج دسته قابل طبقه‌بندي است، اما مسئله آلودگي هوا و روان‌سازي عبور و مرور بيشتر از هر موضوع ديگر مورد توجه قرار گرفته است و بايد راهكارهاي مدنظر از طرف صاحبنظران، كارشناسان و ذي نفوذان ارايه شود.

وي اظهار كرد: افزايش سرانه فضاي سبز براي حذف يا كاهش آلودگي هوا، راهكاري بود كه در جلسه قبل به دليل لزوم در نظر داشتن سرانه قابل توجه فضاي سبز و هزينه‌بر بودن ايجاد آن، عملا امكان‌پذير نبوده و رد شد.

اين استاد دانشگاه افزود: آلودگي‌هاي نوظهور امروزه زندگي شهروندان اصفهاني را تحت تاثير قرار داده است و انواع آلودگي صوتي، تصويري، آلودگي آب و آلودگي خاك در شهر وجود دارد اما با توجه به اهميت آلودگي هوا اين جنبه از آلودگي بيشتر مورد تاكيد است.

صفاري با اشاره به دو نوع آلودگي (In door) و آلودگي (Out door)، عنوان كرد: نوع مصالح و محصولات استفاده شده براي ساخت ساختمان‌ها، موجب آلودگي درون خانه‌ها مي‌شود، بنابراين لازم است سهم و مسئوليت شهرداري براي كاهش آلودگي درون ساختمان‌ها نيز مورد بررسي قرار بگيرد، به علاوه در ارتباط با پديده آلودگي بايد مسائل كليدي و تاثيرگذار براي بررسي و تحليل بيستر، شناسايي و جمع بندي شود و هدف برنامه كاهش همه آلاينده‌ها يا كاهش نوع خاصي از آلودگي نيز مورد بررسي قرار بگيرد.

"اصفهان فردا" راهي به سوي اصفهاني بهتر

محمد مهدي توكلي رئيس گروه برنامه‌ريزي معاونت پژوهش شهرداري اصفهان در ادامه جلسه گفت: مشكلات شهر اصفهان توسط متخصصان حوزه‌هاي مختلف، مديران اجرايي استان و شهرداري و مديران و شهرداران سابق طي جلساتي تحت عنوان "اصفهان فردا" مطرح و تحليل خواسته‌هاي شهروندان در اين جلسات انجام شد تا نيازهاي اصلي شهر استخراج شود.

تدوين برنامه 5 ساله اصفهان

در ادامه جلسه، پنج داده اصلي كه با تحليل و تلفيق آماري و با تاكيد بر نقاط تمركز برنامه پنج سال آينده به دست آمده بود، براي حاضران مطرح شد تا آنان به بيان نظرات خود در خصوص اين ورودي و ارائه راهكارهايي براي پيشبرد آنها بپردازند.

بنا بر ورودي در نظر گرفته شده، در تحليل آلودگي هوا عوامل بيروني اثر گذار از جمله سوخت و جانمايي صنايع و كارخانجات آلاينده هوا بايد مدنظر قرار بگيرد، همينطور در بررسي ترافيك بايد موضوع مديريت تقاضاي سفر به صورت خاص مورد توجه قرار بگيرد و در بحث كاهش آلاينده‌هاي محيطي نيز صرفا به آلاينده‌هاي هوا پرداخته نشود و ساير آلاينده‌ها نيز در نظر گرفته شود.

كاهش پايدار آلودگي هوا با در نظر داشتن زيرساخت‌هاي اجتماعي از طريق تمركز بر حوزه ترافيك، فرهنگ ترافيكي و مسائل پيرامون شهر اصفهان  مانند وضعيت و نقش فعاليت‌هاي حمل و نقلي صنايع و كانون فرسايش بادي در خصوص آلودگي هوا نيز از جمله مبادي ورودي جلسه بود؛ به علاوه تاكيد شد كه در تدوين برنامه راهبردي اصفهان 1405 بايد در عين تمركز بر كارهايي كه بايد انجام شود، متقابلا بر روي كارهايي كه نبايد انجام شود نيز توجه ويژه‌اي داشت.

بر اين مبنا و پس از توضيحات ارايه شده از حضار درخواست شد تا به بيان نظرات و راهكارهاي خود بپردازند؛ در ادامه اهم مباحث و راهكارهاي ارايه شده از سوي حضار را مي‌خوانيد:

هستي هاشمي نژاد، استاد دانشگاه صنعتي اصفهان و متخصص محيط زيست گفت: شهرداري وظيفه‌اي در قبال تصفيه هواي داخل ساختمان ندارد و مالك آن مسئول تصفيه و پاكسازي فضاي داخل است، در صورت رعايت استاندارد ساختمان سازي و بكارگيري مصالح همينطور باز گذاشتن پنجره‎ها در ساعات مشخصي از روز امكان پاكسازي فضاي داخلي ساختمان وجود دارد.

امير گندمكار، استاد دانشگاه آزاد نجف‌آباد با تاكيد بر فراهم آوردن شرايطي براي تشويق شهروندان به استفاده از انرژي‌هاي پاك، افزود: ارتقا كيفيت ساخت خودرو و شناسايي منبع ريزگردها، همينطور رعايت شعاع 50 كيلومتري جانمايي و احداث صنايع مي‌تواند نقش مهمي در كاهش آلاينده‌ها داشته باشد.

سونا كبريايي‌زاده، كارشناس پژوهش معاونت برنامه‌ريزي شهرداري اصفهان تاكيد كرد: افزايش تركيبات سرطان‌زا موجب بالا رفتن بيماري‌هاي قلبي و عروقي و بيماري‌هاي تنفسي مي‌شود، بنا بر پژوهشي كه نتايج آن به زودي منتشر مي‌شود اين تركيبات به شدت زيادي در شهر به خصوص در برخي مناطق افزايش پيدا كرده است كه اين هزينه زيادي را به شهر تحميل مي‌كند، بنابراين بايد با فرهنگ‌سازي، گفتمان و آموزش در وهله اول و سپس با اعمال قانون و اجبار جلوي انتشار آلايندگي از منابع آلوده كننده را گرفت.

جمشيد لقايي، كارشناس معاونت حمل و نقل و ترافيك شهرداري اصفهان، خاطرنشان كرد: اختيارات شهرداري در خصوص كاهش آلاينده‌ها و مقابله با منابع انتشار آلودگي محدود است و براي مقابله با آلودگي همچنين روانسازي ترافيك نيازمند همكاري بين دستگاهي هستيم.

وي افزود: تصميمات در حوزه حمل و نقل عمومي بايد از ديدو نگاه افراد دوچرخه و اتوبوس سوار مورد توجه قرار بگيرد نه از ديد مديراني كه از وسيله شخصي استفاده مي‌كنند.

احمد ابراهيمي، نماينده پليس راهور نيز، تاكيد كرد: داشتن برگ معاينه فني براي تردد اتوبوس‌ها و كاميون‌ها در داخل و خارج از شهر اهميت زيادي دارد، به علاوه به اعتقاد من در اين شرايط سياسي و اجتماعي امكان برخورد مستقيم همراه با اعمال زور وجود ندارد و بايد از سيستم‌هاي هوشمند براي كنترل عبور و مرور و جريمه افراد خاطي استفاده شود.

سعيد ابراهيمي، مدير پژوهش، خلاقيت و فناوري‌هاي نوين شهرداري اصفهان تاكيد كرد: مطالعات ساماندهي مشاغل، طرحي بسيار مفيد براي شهر است و تاثير بسزايي در كاهش آلودگي هوا دارد، اين ساماندهي مي‌تواند در محل استقرار مشاغل انجام شده يا در صورت لزوم اصناف به مناطق ديگري منتقل شود، مكان‌يابي و تركيب فعاليت‌ها نيز در اين طرح لحاظ شده است كه در جلسه آينده به تفصيل ارايه مي‌شود.

احسان مالكي پور، رئيس مركز پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر اصفهان با اشاره به اهميت اقتصاد شهري، گفت: شهرداري براي اجراي طرح‌هاي خود نيازمند منابع درآمد پايدار است و بسياري از تخلفات مثل تراكم فروشي به دليل نبود درآمد پايدار از طرف شهرداري انجام مي‌شود، بنابراين تقويت اقتصاد شهري و اصلاح قانون ماليات بر ارزش افزوده راهكاري موثر است كه شوراي اسلامي شهر در حال پيگيري آن است.

اهم راهكارهاي ارائه شده براي كاهش آلاينده‌سازي و روان‌سازي عبور و مرور در شهر

به گزارش خبرنگار ايمنا، اطلاع رساني و آگاه‌سازي مردم در خصوص زمان مقصد و مسيرهاي آلاينده، استفاده از انرژي‌هاي پاك، احداث رينگ‌هاي شهري جهت مديريت بار ترافيكي عبوري، حفظ جاري بودن رودخانه زاينده رود، حفظ كاربري‌هاي كشاورزي و عدم تغيير كاربري آنها، ارتقا تصفيه خانه‌هاي فاضلاب شهري و يا انتقال آنها به بيرون شهر، بهبود حريم كيفي و كمي رودخانه زاينده رود، ندادن مجوز بلندمرتبه سازي در كريدورهاي شهر، قيمت گذاري محدوده مركزي شهر( محدوده طرح ترافيك)، بكارگيري حمل و نقل همگاني مناسب براي شهرهاي حومه اصفهان، اعطاي برچسب‌هاي رنگي در معاينه فني و مديريت تردد( اعلام مجوز تردد) طبق اعلام مديريت مركز، مديريت شماره گذاري خودرو در راستاي ايجاد محدوديت در تردد تعداد خودرو در سطح شهر، ارتقا كيفيت سوخت خودرو، انتقال يا ساماندهي مشاغل آلاينده‌ها، حفظ كاربري‌هاي كشاورزي و تغيير ندادن كاربري آنها، كاهش تعرفه خودروهاي هيبريدي، برنامه ريزي پيشگيرانه در راستاي مديريت آلودگي هوا قبل از وقوع بحران، نظارت بر وضعيت معاينه فني سرويس كاركنان ادارت و دانشگاه‌ها، قيمت گذاري پارك حاشيه خيابان‌ها، ارتقا سرمايه اجتماعي و اعتماد شهروندان، مشخص كردن مسيرهاي ويژه براي خودروهاي پر سر نشين، كنترل منشا ريزگردهاي خارج از شهرفرهنگ‌سازي شهروندان، جلوگيري از عادي شدن مسئله آلودگي هوا براي شهروندان، به كارگيري سيستم‌هاي هوشمند در راستاي مديريت تردد،ارائه طرحي براي تردد خودروهاي تك سرنشين به جاي طرح زوج و فرد، احداث ايستگاه‌هاي هوشمند اتوبوس براي اطلاع رساني به شهروندان، زمان بندي تجاري‌هاي خطي مثل خيابان آمادگاه، بهبود تعاملات بين دستگاه‌هاي اجرايي در راستاي تصميم گيري هاي مشترك با پيگيري اجراي مصوبات، بهبود وضعيت كيفي ناوگان اتوبوس در سطح شهر و ايجاد مشوق براي استفاده از ماشين سبز و اگزوز سبز از جمله راهكارهاي ارايه شده از سوي كارشناسان و مديران بود كه در جلسات آينده به بحث گذاشته مي‌شود.

 
تاریخ:
1398/09/14
تعداد بازدید:
34
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.